Biely kôň

Biele koneToto nelichotivé označenie je určené zväčša osobám, figurujúcim v obchodných spoločnostiach vykonávajúcich či už nezákonnú činnosť, alebo aby ochránili identitu skutočných vlastníkov spoločností.

Kým v minulosti boli biele kone využívané len na to, aby sa na nich prepísala spoločnosť, ktorá už problémy mala a bolo ju potrebné “upratať”, a jednalo sa prevažne o osoby nižšieho alebo žiadneho vzdelania, sociálneho statusu či využívanie chorých ľudí, dnes sú už biele kone sofistikovanejšie a nie je možné hovoriť len o osobách z nižších vrstiev.

Anonymitu majiteľa už totiž len obyčajná “schránka” dnes nezabezpečí. Prenajať si schránkovú adresu za niekoľko desiatok eur mesačne predsa nie je dnes žiaden problém, konateľ sa tak vyhne minimálne priamemu kontaktu s príslušnými orgánmi, no nejeden podnikateľ má dôvod schovávať aj svoje vlastníctvo v spoločnosti. Či už je to priama buzerácia štátnych orgánov, ktoré automaticky prenasledujú každú spoločnosť, v ktorej dotyčný podnikateľ alebo jeho rodinní príslušníci figurujú, alebo túžba schovať vlastný majetok pred očami závistlivcov. A na ochranu anonymity svojho majetku len tak hocikoho použiť nemožno.

V zahraničí sa najčastejšie využíva forma tzv. nominee service. Nominee služba spočíva v tom, že špecializovaná agentúra Vám predá/založí spoločnosť, v ktorej bude jediným konateľom a spoločníkom zapísaná tretia osoba, úplne nezávislá na dopytujúcom podnikateľovi, a táto osoba figuruje vo všetkých oficiálnych registroch štátnej správy ako seriózny podnikateľ. Daná osoba samozrejme vydá záujemcovi o túto službu plnomocenstvo na konanie v mene firmy a samotný chod spoločnosti nijak neovplyvňuje. Je to určite zaujímavá služba, ale v súvislosti s kauzami ako Panama Papers je vhodné zvážiť možný budúci dopad. A nemusíme ísť ani tak ďaleko na Panamu, už pred niekoľkými rokmi boli uniknuté tajné zoznamy Finančnej správy bielych koní a firiem na Slovensku.

Postupná evolúcia služby spôsobila to, že už v súčasnosti existujú spoločnosti, v ktorých oficiálne figurujú vážení podnikatelia, a to nielen vo výpise z Obchodného registra, ale aj reálne komunikujú a vystupujú na verejnosti prezentujúc sa ako skutoční vlastníci. Mätúce, zavádzajúce ale celkom účinné.

Skutoční majitelia samozrejme ostávajú majetkovo a právne chránení pred prípadnými excesmi svojich bielych koní a len dôkladná investigatíva príslušných orgánov dokáže odhaliť skutočné zákulisie spoločností.

Comment

  1. Monika says:

    Aj biele kone sa vyvíjajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *