Elektronické doručovanieSlovenská republika sa digitalizuje. Po vzore našich českých susedov sa po dlhom časovom odstupe rozhodla slovenská garnitúra, že je čas používať počítače štátnej správy aj na iné veci ako hranie solitaire či facebookovanie. A tak začala ako vždy, prenasledovaním podnikateľov s elektronickou komunikáciou. Dátumov spustenia elektronickej komunikácie už bolo v tomto roku neúrekom, žiaľ ani jeden nakoniec slovenské úrady nestihli a tak si termín opäť posunuli.

Čo to ale tá elektronická komunikácia so slovenskými úradmi vlastne je? Znamená to, že patologickým nepreberačom pošty, sa budú všetky úradné doručovať zásielky do emailovej schránky zriadenej štátom na www.slovensko.sk. Ak sa Vám teda doteraz darilo vyhýbať sa poštovým doručovateľkám, alebo ich zelenejším obdobám, údajne od 01.01.2017 sa už nevyhnete. Či chcete alebo nie, či ste počítačovo gramotný alebo nie, úrady Vám doručia úradné rozhodnutie, výzvu alebo iný pozdrav do Vašej schránky, a ak to prehliadnete alebo neprečítate, bude to len a len Váš problém. Štát ušetrí na poštovnom, na doručovateľoch, a celá komunikácia sa tým urýchli. Veď pri tých nekonečných súdnych procesoch by už asi bolo aj na čase, že?

Výhod ma tento spôsob komunikácie nespočetne veľa, a sme radi, že Slovensko sa za tie milióny eur konečne digitalizuje (ak sa opäť neposunie termín) a prestane žiť v stredoveku, avšak môže nám vzniknúť aj niekoľko problémov. Emailov s rôznymi druhmi pozdravov slovenských úradníkov s nie príliš pozitívnymi správami, výzvami, rozkazmi, sa nám môže rozsypať vrece, a ak ste boli doteraz úspešní v ich nedoručení, úrady sa budú tešiť, ako Vás zase raz dostali a že sa už pred nimi neskryjete. Nezmyselné rozhodnutia tak bude možné jednoducho doručiť každému nepohodlnému podnikateľovi, v duchu hesla slovenských úradníkov “preč s podnikateľmi”.

Ak sa bude chcieť človek vyhnúť tejto komunikácii, žiaľ nebude mať žiadnu možnosť. Preto ak očakávate, že táto pozitívna zmena neprinesie Vašej spoločnosti práve ten pozitívny efekt, radšej spoločnosť zrušte skôr, ako nastane príchod nového roka. Zrušenie firmy a následný výmaz spoločnosti z Obchodného registra, Vám ešte naďalej môže ušetriť veľa problémov so slovenskými úradmi.

Veľké zmeny v doručovaní sa týkajú len štatutárov obchodných spoločností, preto naďalej nebude možné doručiť elektronické rozhodnutie alebo predvolanie napríklad vysokému ústavnému činiteľovi (za predpokladu, že nepodniká na území SR), avšak táto komunikačná novinka sa časom môže (nemusí) preniesť na všetkých občanov SR povinne a len potom si predstavte, aké prázdne budú pošty, keďže dôchodcovia fičiaci na zaručenom elektronickom podpisovaní už nebudú stáť v zástupoch na pošte, ale z pohodlia svojej obývačky si budú tweetovať s úradmi cez svoj smartfóny vybavený elektronickou čítačkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *